čtvrtek 16. května 2013

Recenze: Říše temnot - Tajemný anděl - L. J. Smith

Existují andělé? Může v sobě dívka objevit moc čarodějnic? Říše temnot se otvírá, tak vstupte... krásné příšery již čekají.

Dívka jménem Gillian vede svůj jednotvárný život, kde jí všichni přehlížejí, až se jednou v zimě málem utopí v lesním potoce a následně umrzne. Zažije stav, kdy zemřela a dostala se do „předpokoje“, ale pak je vrácena do svého těla a od té doby k ní promlouvá její strážný anděl. Život se ubere nečekaným směrem a díky andělovým radám se z malé, nevýrazné dívky stane sebevědomá a dospělá Gillian, která je náhle obletovaná a má o ní zájem školní krasavec David. Anděl naznačuje Gillian, že není obyčejná a přestože o tom vůbec netuší, tak je čarodějnice. Dívka se seznámí s čarodějkou Melusine a začne jí docházet, že její strážný anděl není skutečný a svými činy se jí snaží pošpinit duši. Donutil jí, aby někomu pomocí magie ublížila a ještě se ospravedlňoval, že je to správné. Gillian ví, že se ho musí zbavit, ale jak?

Patří Gillian do ztracené rodinné větve Ohnivých žen? Jde o ztracenou čarodějnici? A kdo je ve skutečnosti její anděl? Může dívka ještě napravit škody, které pod jeho vlivem napáchala? A co Říše temnot, přijme ji nebo zahubí?
..........

Již čtvrtý díl série Říše temnot, která se zbývá světem kouzel a příšer, které jsou velmi často hodně lidské a hlavně mají slabost pro lidský rod, přestože mají zákon, který zakazuje lásku k člověku pod pohrůžkou smrti.
Jak jsme se již mohli přesvědčit v minulých dílech, tak si s tímto zákazem nikdo příliš hlavu neláme, jelikož magické bytosti mají spřízněné duše právě v lidech a tak k porušení zákona dochází často.
Nesmrtelné bytosti jsou krásné a uhrančivé, takže je všichni milují, jen na ty osudové lásky to obvykle jen tak nezabere a pro své štěstí musí překonat nějakou překážku.

Minule jsme se dozvěděli o čarodějnicích, tentokrát u nich ještě zůstaneme a poznáme ztracené čarodějky, které z nějakého důvodu netuší, jaká moc v nich dřímá a že existuje svět Říše temnot. Kdysi byly odtrženy od rodiny Ohnivých žen a po několika generacích už je nikdo nehledá.
Ano, Gillian je čarodějnice, jen o tom nemá ani páru stejně jako její matka, kterou vidiny přivedly k alkoholismu a depresím. Všichni si o ní myslí, že je blázen, dokonce i její dcera, ale setkání se strážným andělem všechno změní. Dokáže jim pomoci Kruh úsvitu nebo Říše temnot?

Děj je jednoduchý, stejně jako u celé této série a snad se dočkáme i pokračování, protože tu zbylo hodně nevyjasněných otázek a závěr otevřený. Gillian se toho ještě má co učit a snad jí přijme příbuzenstvo čarodějnic.
Objevil se tady i starý známý, který opruzoval v prvních dvou dílech. Kdo? No přece upír Ash. Jen e škoda, že se pouze mihnul, protože ten by mohl děj pořádně rozproudit, takhle se chvilkami až vlekl. Dle mého názoru tohle byl zatím nejslabší díl z této série, ale číst se to dalo.

Všechno zde plyne pomalu a žádné akce se nedočkáme, tedy pokud nepočítáte topení v potoce a následné umrznutí hlavní postavy, což bylo sice dramatické, ale šlo především o emoce, stejně jako v celé knize.
Pokud hledáte osudovou lásku, romantiku, krásné obludy (upíři, čarodějnice, vlkodlaci...) a nalézání svého já, tak se vám kniha bude jistě líbit. Jen od ní nesmíte očekávat příliš, hlavně ne složitý děj a hlubší charakteristiku postav.

Tajemný anděl je paranormální romance, a tak k ní také musíte přistupovat. Výborně se hodí jako zábava pro ošklivé odpoledne, kdy by vám mohla hrozit nuda, kniha vás jistě zabaví. Pro dospívající slečny bude určitě to pravé a vychutnají si náctileté postavy i jejich problémy. My ostatní to můžeme brát jako lehoučkou oddychovku.

Hodnocení: 2/5

Velmi děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí výtisku k recenzi.
Knihu si můžete objednat na jejich stránkách:


Název: Tajemný anděl (orig. Night World - Dark Angel, 1996)
Autor:
L. J. Smith
Série: Říše temnot
Díl: 4
Překlad: Milena Hordinová
Vazba: Měkká
Počet stran: 208
Vydal: Fragment, 2013 (1. vydání)
Doporučená cena: 199

1 komentář:

  1. Prechádzajúce diely sa mi celkom páčili, tak dúfam, že aj toto bude aspoň fajnové, taká priemernejšia séria, ale taký Smithovský štýl 8)

    OdpovědětVymazat

Velmi děkuji za váš komentář.