Pejsek ve sněhu a Ztracené koťátko ukazují kouzlo Vánoc

Před Vánoci jsem přečetla dvě odpočinkové knihy pro děti od osmi let, které mají rády zvířátka. Jedná se o knihu Pejsek ve sněhu a Ztracené koťátko, autorkou je Lucy Daniels a patří do série "Archa zvířat". Obě jsou pohodové oddychovky, které jsem si užila.

 
     Dívka Mandy Hope miluje zvířata nade vše, a není se čemu divit, protože její rodiče vedou veterinární ordinaci Archa zvířat a společně pomáhají zvířatům. Každá kniha ze série vypráví samostatný příběh o nějakém zvířeti, které se dostalo do úzkých a Mandy mu nějak pomohla. Je to šikovná dívka, která vypomáhá v ordinaci a touží se jednou stát veterinářkou, aby pomáhala zvířatům. Zatím je dětsky naivní, ale i to dodává knihám své kouzlo, protože najednou se čtenáři chce věřit, že by i ve skutečném světě mohlo dobro zvítězit.

     Pejsek ve sněhu vypráví o tom, jak Mandy připravuje vánoční oslavu pro zachráněná zvířata, která prošla Archou zvířat, a jejich majitele. Pozváni nejsou jen psi a kočky, ale třeba veverka, prasátko nebo koza. Čtenář tak může jen hádat, jak taková zvířecí oslava bude vypadat. Jenže pak najde Mandy vyčerpanou a skoro mrtvou border kolii, a starost před Vánocemi je na světě. Tess, tak fence začnou říkat, se brzy uzdraví a k Mandy velmi přilne. Jenže je to aktivní pes, který potřebuje pohyb a nějaké zaměstnání. Mandy tak pro Tess hledá nový domov, který by snad mohl být na nedaleké farmě, kde chovají ovce. První zkouška vypadá výborně a Tess jako by se jako pastevecký pes narodila. Jenže pak dojde k několika uhynutí ovcí na okolních farmách, kdy nějaký pes ovce vyděsí k smrti. Hlavní podezřelou se stává Tess, která je neznámá a nikdo neví, odkud přišla. Mandy tomu však nevěří a rozhodne se Tess zachránit...

     Příběh je to jednoduchý a chytí za srdce každého milovníka zvířat. Takže se čtenář snadno přistihne, jak napjatě čeká, zda Tess skutečně útočí na ovce, nebo je v tom nevinně. Čtení jsem si vychutnala a závěr byl jak napínavý, tak i dojemný, přesně jak jsem očekávala. Je to přece jen kniha pro čtenáře od 8 let, takže děj je dost předvídatelný. Šťastný konec cítíte mezi řádkami, jak příběh ubíhá. Tohle nemůže skončit špatně. Že ne? :-)

     Ztracené koťátko vypráví, jak ve Welfordu připracují speciálně tajnou akci, při které Mandy nesmí chybět. Ve městě žije nemocná dívka Alex, kterou může zachránit jedině operace v Americe, takže se lidé spojili a letošní Vánoce udělají velkolepou událost, na které se budou vybírat peníze - do města přijede Santa Claus se svými sáněmi a soby nesmějí chybět. Na jednu stranu o akci ví hodně lidí, ale na druhou se o ní nesmí dozvědět Alex, která miluje zvířata a také soby, hlavně Rudolfa, soba s červeným nosem. Mandy se s Alex kamarádí, a když se pak její koťátko Sluníčko ztratí, tak se rozběhne velká záchranná akce. Dost mrzne, je sněhová vánice a koťátko je malinké, takže nemá moc velkou šanci přežít venku. Navíc majitel sobů uvízl s přívěsem ve vánici, takže i velkolepá akce je v ohrožení... 

     Během čtení této knihy na mě dýchl duch Vánoc, to jak se celé město spojilo, aby zachránilo malé kotě a pomohli nemocné dívce. Je to jen kniha, ale chtěla bych věřit, že by se to mohlo stát i ve skutečnosti. Asi vánoční naivita. Během čtení jsem napjatě čekala, jak to dopadne a říkala si, jen ať to skončí šťastně. 
     Mandy už ví, že Santa Claus neexistuje, ale přesto jí akce se sobi připadá nádherná. Hlavně, když na pár dní mohou být sobi u nich v Arše zvířat, tak vypomáhá a stará se o ně. Ale jak se počasí horší a hodný majitel sobů uvízne ve vánici i se sáněmi, tak to s celou velkolepou akcí vypadá nahnutě. Tohle už může zachránit jedině zázrak. Jsou přece Vánoce, a tak se všechna přání plní.

     Jak jsem už řekla, obě knihy jsou odpočinkové a příběh je velmi jednoduchý, ale stejně jsem si je užila. Teď před Vánocemi potřebuji nějaké pohádky, kde jsou šťastné konce, kde láska a dobrota srdce vítězí.
     Nesmím zapomenout na nádherné ilustrace, které doplňují příběh. Není jich mnoho, ale jsou moc krásné a k ději se skvělě hodí.

      Knihy jsou krátké a přečtete je za chvilku, děj ubíhá rychle a čtenář, který má rád zvířata, si knihy jistě oblíbí. Mě se moc líbily, takže se chystám v knihovně půjčit další díly ze série a užít si další dobrodružství z Mandy.

Název: Pejsek ve sněhu (orig. Sheepdog in the Snow, 2008)
Autor: Lucy Daniels
Překlad: Lumír Mikulka
Ilustrace: Alice Sinkner
Počet stran: 136 stran
Vydal: Albatros, 2010

Název: Ztracené koťátko (orig. Kitten in the Cold, 1996)
Autor: Lucy Daniels
Překlad: Lumír Mikulka
Ilustrace: Alice Sinkner
Počet stran: 120 stran
Vydal: Albatros, 2010

Komentáře