Stařec a moře - Ernest Hemingway

Novela Stařec a moře, odehrávající se v 1. polovině 20. století v Kubánské vesnici poblíž hl. města Havany, vyšla poprvé 1952, čeští čtenáři ji mohou číst od r. 1956. Ernest Hemingway za ni v roce 1954 dostal Nobelovu cenu za literaturu.

Starý rybář Santiago už čtyřiaosmdesát dní nic nechytil, dokonce s ním přestal plout i jeho přítel chlapec, protože chlapcovi rodiče ho přendali na jinou loď, která má větší úlovek. Stařec už prý nemá štěstí a dost lidí si o něm myslí, že je to starý blázen. Stařec se však nevzdává a ani chlapec ještě nad ním nezlomil hůl, protože mu věří a stará se o něho, aby něco snědl a nabral síly. Santiago se rozhodne prolomit smůlu a vydá se na lov ještě před svítáním, aby se i s úlovkem stačil vrátit do večera.
Po nějaké době plavby na otevřené moře se na starce usměje štěstí a skutečně mu na návnadu zabere ryba, jenže ta je tak obrovská, že jí sám nedokáže přemoci a tak ho ryba táhne dál na moře. Jde o dlouhý boj dvou silných duší, jenže starcovi rychle ubíhá sil, přesto se nevzdává a dál drží provaz, na kterém je zaháknutá ryba. Vzpomíná na svůj život a hlavně na chlapce, protože kdyby tu byl s ním, tak by to určitě zvládli...
Dostane se starý rybář domů? Nebo zahyne na moři? A co bude s úlovkem?
..........

Kniha má velmi jednoduchý děj, zato hloubka příběhu je až neuvěřitelná. Na to, že kniha má tak málo stran, tak se autorovi podařilo velmi podrobně vykreslit postavy a hlavně jejich psychickou stavbu. Působí velmi skutečně a i bez sáhodlouhého popisování se před čtenářem odehrává nádherný příběh plný zvratů.

Hlavní postavou je starý rybář Santiago, kterého místní lidé považují již za starého blázna, nebo ho litují. On se však nevzdává a je rozhodnutý ulovit velkou rybu, která by ho opět vrátila mezi komunitu rybářů. Na moři zažívá vysilující boj, ale přesto v sobě nachází sílu bojovat a nevzdat se. Jen na konci pociťuje zmar a nespravedlnost. Z jeho velkého úlovku nezbylo nic a on nakonec lituje i tu nádhernou rybu, kterou zabil.
Chlapec je vedlejší postava, ale také důležitá pro děj, protože se stará o starce. Má ho rád, nosí mu jídlo a věří v něj.

Stařec a moře je psán jednoduchým spisovným jazykem s různými přirovnáními a metaforami, kde podstatnou část knihy jde o monolog starce, který vede sám se sebou na loďce, nebo si povídá s rybou, ale ta mu pochopitelně neodpovídá. Pojmenování postav či věcí je jen obecné, jako stařec, chlapec nebo ryba.
Děj je plný zmaru, protože stařec za svůj vysilující boj nebyl náležitě odměněn, jak by se dalo očekávat. Místo toho málem přišel o život a pochybuje o spravedlnosti života.

Pojednává se zde tedy o síle lidského ducha a jeho boje s nepřízněmi osudu. Poukazuje na nerovný souboj, a i když člověk nevyhraje, tak si může zachovat alespoň hrdost, když ve svém snažení vytrvá. Stařec sice prohrál a o svou rybu přišel, ale lidé z vesnice torzo ryby na jeho loďce obdivně pozorovali.

Kniha je napsána čtivě, takže ji nedokážete odložit a musíte se dozvědět, jak to se starcem dopadlo. Zvítězil nebo zemřel? Ztratil rybu? Stal se pro ostatní bláznem, nebo hrdinou?
Samozřejmě jsem věděla, jak kniha dopadne, ale to mi nezabránilo si četbu užít a v prožití starcových dobrodružství. Procítěnost děje a hlavně propracovanost starcových myšlenek je obdivuhodná a dodává to příběhu další rozměr.

Kniha i dnes, tedy po padesáti letech, přináší neopakovatelný literární zážitek, a proto ji mohu doporučit všem věkovým kategoriím. S chutí do ní, protože rozhodně stojí za přečtení.

Název: Stařec a moře (orig. The Old Man and the Sea, 1952)
Autor: Ernest Hemingway
Vazba: Tvrdá s přebalem
Počet stran: 156
Vydal: Odeon, 1972 (5. vydání - v Odeonu 4. vyd.)

Komentáře

  1. Přes svojí krátkost a Nobelovku mi připadá, že tohle kniha, kterou každý zná a nikdo nečetl, nemůžu si pomoci. :-)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Velmi děkuji za váš komentář.