Relikvie - Douglas Preston & Lincoln Child

Román Relikvie vydalo nakladatelství BB/art v roce 1998 a 2007. V originále má název The Relic a vyšel v roce 1995, napsali ho spisovatelé Douglas Preston a Lincoln Child.

Tato dvojice autorů vytvořili napínavou sérii Pendergast, která má tyto díly: Relikvie, Relikviář, Kabinet kuriozit, Zátiší s vránami, Pekelná síra, Tanec smrti, Kniha mrtvých, Kolo temnoty, Hřbitovní tanec a Horečnatý sen (vyjde v dubnu 2011).
.
Oficiální text:
Expedice v Amazonské džungli pátrá po tajemném kmeni Kothogů. Nalezne chatrč s kultovními předměty kmene, mezi nimiž je dokonale propracovaná soška podivné bytosti. Tuto sošku vedoucí výpravy Whittlesey z chatrče uloupí, zabalí a pošle do Muzea dějin přírody v New Yorku. Celá expedice ale skončí tragicky, někteří členové se ztratí v džungli, ostatní zahynou při leteckém neštěstí. Z celé výpravy zbylo pouze několik beden nálezů, které se dostanou do muzea a skončí v depozitáři.
O pět let později se v Muzeu připravuje velkolepá výstava o přírodním náboženství. Má za úkol přilákat co nejvíce návštěvníků, proto je většina exponátů do expozice umístěna až na poslední chvíli. Těsně před zahájením výstavy dojde ale v muzeu k sérii záhadných vražd. Jejich oběti jsou zohaveny, chybí jim podvěsek mozkový. Záhadě se snaží přijít na kloub skupina vědců v čele s doktorem Frockem a jeho asistenty Margo Greenovou a Gregem Kawakitou, a také policisté vedení podporučíkem D'Agostou a agentem FBI Pendergastem. Postupně vychází najevo, že vraždy má na svědomí bytost Mbwun, což je právě ona bytost, jejíž sošku před léty ukořistil pro muzeum na své výpravě Whittlesey. Když nenašla tato bytost ve své domovině žádný přirozený zdroj potravy, který představovaly listy jedné tropické rostliny, vydala se za jejich jediným známým zdrojem - za bednami s nálezy, které byly zabaleny právě do listů této rostliny. Lidský podvěsek mozkový byl jedinou adekvátní náhradou látky, kterou Mbwun z rostlin čerpal.
.
Na této knize (vlastně na všech z pendergastovské série) mám ráda to napětí, téměř hororové scény, po kterých se bude bát vylézt po tmě z postele, natož si dojít na záchod. Prostě vás ochromí takový divný pocit, že nejste sami a že vás někdo pozoruje, slyšíte podivné zvuky... Tato dvojice uatorů prostě píší tak výborně realisticky, až se vám může stát, že uvěříte...
A proč by to nebylo možné? Nějaký záhadný tvor z pralesa, nebo dokonce nějaký zakrnělé stádium evoluce?
.
Jedná se o detektivní thriller s prvky hororu, plný napětí a trochu i hrůzy.
Až do konce máte nějakou představu o vraždách, ale závěr vše vyvrátí a změní k nepoznání. Odhalíte nejen tajemství záhadného vraha, ale také odkryjete to, čeho je schopen člověk.
A to je asi ten největší klad těchto knih - nejhroznější, nejnebezpečnější netvor je sám člověk a nikdo jiný.
.
Tuto kniha a stejně tak i celou sérii mohu doporučit všem, kteří mají rádi napětí, strach.

Komentáře